elektroniczne:

akcesoria:
polecamy:


rekomendacje:

 

Pianino - budowa, historia


pianino - opis, historia pianino - użytkowanie pianino - budowa pianino - produkcja PIANINA - OFERTA

pianino - opis, historia


Pianino to instrument z pionowym korpusem o prostokątnej bryle, w którym umieszczone są pionowe struny i mechanizm młoteczkowy. Zakres dźwiękowy obejmuje 7 i 1/4 oktawy. Poprzednikiem pianina był fortepian żyrafa i piramida o korpusie stojącym pionowo. Historia pianina sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Twórcą pierwszego pianina był Jan Schmidt z Salzburga lub Gruneberger z Halle. Th. Lond w Londynie w 1802 roku zbudował nowe pianino ze skośnym naciągiem strun.
W 1826 Wornum poprawił i opatentował mechanizm pianina. Z biegiem czasu dawny mechanizm wiedeński zastąpiono mechanizmem angielskim. Od połowy XIX wieku ze względu na mniejsze rozmiary i niższą cenę sprzedaż pianin wzrosła znacznie wyraźniej niż sprzedaż nowych fortepianów.

pianino - wskazówki użytkowania


  • Pianino należy chronić przed działaniem wilgoci, przewiewami oraz zmianami temperatury, bardzo szkodliwymi dla obudowy oraz części mechanizmu wykonanych z wysezonowanego drewna.
  • W tym celu instrument powinien być ustawiony w suchym pomieszczeniu, o stałej pokojowej temperaturze 17°C do 22°C, najlepiej przy ścianie wewnętrznej, z dala od okien i źródła ogrzewania.
  • W czasie deszczowej pogody należy unikać otwierania okien, gdyż zbyt wilgotne powietrze powoduje rdzewienie strun i części metalowych. Niezabezpieczone przed wilgocią pianino szybko się rozstraja, dno rezonansowe i filce wilgotnieją, co wpływa niekorzystnie na ton i działanie mechanizmu (tzw. zatrzymywanie się klawiszy).
  • Ustawienie pianina w zasięgu padania promieni słonecznych powoduje uszkodzenie powierzchni.
  • W celu utrzymania połysku powierzchni należy używać do odkurzania pióropusza, skórki jelonkowej, lub miękkiej flaneli.
  • Utrzymanie w należytym stanie białej okładziny klawiatury wymaga mycia rąk przed przystąpieniem do gry.
  • Instrument powinien być strojony 1 do 2 razy w ciągu roku niezależnie od tego czy był w tym czasie użytkowany. Strojenie instrumentu powierzać należy jedynie dobrym fachowcom. Wskazane jest również gruntowne czyszczenie wnętrza pianina przynajmniej raz na 2 lata, mające na celu ochronę instrumentu przed molami. Czynność tę powierzać należy tylko zawodowym stroicielom, lub korektorom mechanizmów.
  • Zdarza się, że jeden, lub kilka tonów brzmi nieczysto i daje się słyszeć tzw. brzęczenie. Przyczyna tego zjawiska tkwi zazwyczaj poza instrumentem. Zjawisko brzęczenia powodować może pozostawiony w zamku kluczyk, nie przylegająca do podłogi ściśle rolka, jak również ustawione na instrumencie metalowe przedmioty, wywołujące przy uderzeniach w klawisze drgania pokrewne. Zjawisko to mogą również spowodować nieszczelnie osadzone szyby w oknach, lub znajdujące się opodal instrumentu przedmioty metalowe.

pianino - budowaBudowa pianina na przykładzie modelu W.Hoffmann

Mechanizm Bechstein Silver - produkowany ręcznie z wyselekcjonowanych materiałów, Młotki Abel lub Renner
1. Mechanizm Bechstein Silver - produkowany ręcznie z wyselekcjonowanych materiałów
2. Młotki Abel lub Renner
Klawiatura - klawisze wyważane indywidualnie
3. Klawiatura - klawisze wyważane indywidualnie
Strojnica - 26-cio warstwowa wykonana z czeskiego buku, Mostki - ręcznie nacinane, wykonane z buku, Dno rezonansowe - produkowane z selekcjonowanego, rezonansowego świerku
4. Strojnica - 26-cio warstwowa wykonana z czeskiego buku
6. Mostki - ręcznie nacinane, wykonane z buku
7. Dno rezonansowe - produkowane z selekcjonowanego, rezonansowego świerku
Kołki strojeniowe, Tylna rama - wykonana z masywnego świerku, Rama żeliwna - piaskowana
5. Kołki strojeniowe
8. Tylna rama - wykonana z masywnego świerku
9. Rama żeliwna - piaskowana
System agraf dla wszystkich 88 dźwięków, Ręcznie nawijane struny
10. System agraf dla wszystkich 88 dźwięków
11. Ręcznie nawijane struny
Obudowa pianina wykonana z najwyższej jakości materiałów, fornirowana selekcjonowanym drewnem
12. Obudowa pianina wykonana z najwyższej jakości materiałów, fornirowana selekcjonowanym drewnem

pianino - produkcjaProdukcja pianin na przykładzie Fabryki C. Bechstein Europe

 
 
 
 
 
 

pianino - opis, historia pianino - użytkowanie pianino - budowa pianino - produkcja PIANINA - OFERTA
linki: pianino cyfrowepianino, fortepian Petrofpianino, fortepian BohemiaC. BechsteinCalisiapianinopianinapianino Calisiafortepian Calisiapianino Legnica

©1993-2012 Copyright by pianina.pl